Revitalizacija obuhvata Istočnog kolodvora u Zagrebu

Autorica: Leila Nanuk

Projekt pruža iscrpne urbanističke analize zatečenog stanja na području zagrebačkog Istočnog kolodvora te kroz pregled njegovog razvoja od početka prethodnog stoljeća pa sve do danas nudi scenarij razvoja i revitalizacije u bliskoj, odnosno dalekoj budućnosti. Godina daleke budućnosti je 2XYZ. u kojoj se, nakon što je 20XY. godine zaživio jedan od programa nalik onome koji nam je danas poznat pod nazivom SPACE-X, ljudska vrsta seli s planeta koji je zagadila i učinila neprikladnim za život. Nekolicina, u vrlo nepovoljnim uvjetima, ostaje živjeti na Zemlji. Međutim, ne prolazi puno vremena prije nego je zagađen i drugi planet. Rješenje je ponovo nastaniti Zemlju – revitalizirati okoliš i ekosistem. Nekadašnji gradski centri, pa tako i u međuvremenu razvijeno područje nekadašnjeg Istočnog kolodvora, postaju žarišta revitalizacije. 2XYZ. godine entiteti umjetne inteligencije zajedno s ljudima surađuju na ovom projektu globalnog razmjera. Cijeli projekt je prikazan kroz niz kadrova u obliku stripa, na način koji ne zanemaruje stručne parametre, štoviše, projekt postaje razumljiv i interesantan i ljudima van urbanističke struke.

Rad nastaje krajem navedenog desetogodišnjeg perioda obilježenog krizom i predviđa moguću strategiju budućeg razvoja, pa čak i u postapokaliptičnom stanju grada Zagreba, užeg obuhvata na kojemu se jasno čita šteta prouzročena periodima krize. Cilj ovog idejnog urbanističkog projekta bio je predvidjeti jedan od mogućih scenarija razvoja obuhvata Istočnog kolodvora koji je trenutno devastiran. Sam rad kroz svoj narativ postavlja pitanja odnosa ljudi i okoliša, dugoročnog ekonomskog razvoja i, u krajnjoj liniji, sudbine života gradova i planeta Zemlje. Kroz analize povijesti obuhvata Istočnog ranžirnog kolodvora, a s naglaskom na njegovoj sadašnjosti i bliskoj, odnosno dalekoj budućnosti dobivamo uvid u stanje prouzročeno dugotrajnom ekonomskom krizom. Odgovore na mnoga prethodno postavljena pitanja pronalazimo u nižem stripu znanstvene fantastike koji sam po sebi postavlja još mnoga druga, neodgovorena pitanja i time poziva čitatelja na promišljanje vlastitog djelovanja u trenutku sadašnjosti i njegovih dalekosežnih posljedica.

Rad je nastao u sklopu Urbanističke radionice u suradnji s Karmen Miletić i Majom Močibob, te pod mentorstvom prof. dr. sc. Ivana Mlinara na drugom semestru diplomskog studija arhitekture i urbanizma pri Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu.