Autori: Hamza Agić, Amina Plasto, Tomas Bradvica
Lokacija
Lokacija objekta smještena je na lokalitetu Hodova u neposrednoj blizini grada Mostara, uz rijeku Bunu. Na samoj parceli predviđena je izgradnja nekoliko objekata kompanije SPARK, među kojima i sjedišta NSOFT-a. Objekat NSOFT-a predviđen je da se nalazi na sjevernom dijelu lokacije, te da kolski i pješački pristup bude ostvaren sa juga. Na postojećem lokalitetu je relativno ravan teren, poprilično bogat vegetacijom te omogućava veoma ugodne vizure.
Konstrukcija
Velikim dijelom objekat je građen u skeletnom sistemu od armirano betonskih stubova, greda i ploča. Raster stubova po uzdužnom presjeku iznosi 7,60m, a po porečnom 8m što omogućava da konstrukcija objekta bude u skladu sa dimenzijama parking mjesta u graži i koja se nalazi u suterenu objekta. Servisni dijelovi objekta rađeni su u masivnom sistemu. Zbog brojnih instalacija, sigurnosti i pojedinih važnih prostorija, poput server sobe i arhiva, te zbog ukrutne uloge koju daje ostatku konstrukcije. Objekat je natkriven ravnim krovom koji odgovara klimatskim uvjetima u Mostaru. Konstrukcija je jednostavna i prilagođena uslovima gradnje u Bosni i Hercegovini.
Unutrašnja organizacija
Glavni ulaz u objekat se nalazi sa južne strane, a istom se pristupa preko uzdignutog trijema sa stepenicama koje naglašavaju ulaznu sekvencu. Sa glavnog ulaza pristupa se prostranom centralnom prostoru (foyer) u kojem su bliže vratima smješteni info pult, garderoba, te vertikalne komunikacije koje vode na prvi sprat. Odmah uz ulaz se nalaze multimedijalna sala i caffe bar, te je na taj način omogućeno veoma brzo pristupanje prostorijama za stranke. U nastavku, intimnijem dijelu foajera nalazi se mobilijar namjenjen za odmor i relaksaciju, te taj dio predstavlja čvorište triju odjeljenja: platforma, sportsbook, games. Radna odjeljenja međusobno su odvojena zahvaljujući integrisanju prirode između svakog odjeljenja, što doprinosi i boljoj radnoj atmosferi zbog reduciranja buke i ostalih negativnih pojava tipičnih za radno okruženje. Foajer kao čvorište tih odvojenih segmenata, stoga ima ne samo funkcionalnu ulogu komunikacije već i socijalnu – s obzirom da se radi o zajedničkom prostoru u kojem su ljudi iz razičitih odjeljenja upućeni jedni na druge. Sa zapadne strane organizovani su servisni prostori sa objezbijeđenim požarnim izlazom u server sobi. Sprat je organizovan po istom principu kao i prizemlje, te se na njemu nalazi uprava. Ova dva sprata povezani su dvjema jednostrukim stepeništem, te liftom.
Funkcionalni i likovno-estetski elementi
Kako bi se spriječila pretjerana insolacija, objekat je zamišljen kao introvertan organ vertikalne plohe, stoga su masivne i zatvorene prema istoku i zapadu, a adekvatan dotok svijetla objezbijeđen je otvorima prema sjevernim i južnim orijentacijama sa veoma naglašenom strehom. Kako bi svaki radni prostor dobio istu kvalitetu svjetlosti te kako bi se reducirala buka iz susjednih odjeljenja, izvršena je substrakcija pojedinih dijelova volumena, te se na taj način priroda integrisala duboko u objekat dajući mu pored funkcionalnih i estetske vrijednosti. Masivnoj strehi također su otklonjeni pojedini dijelovi koji su doprinijeli osjećaju lakoće i transparentnosti, te na fasadama izazvali posebno dojmljiv efekat smjenjivanja svjetla i sjene. Sve masivne plohe su bijele boje, stoga objekat iz ovog i ostalih gore navedenih razloga djeluje vrlo introvertno, savremeno, te uspostavlja dijalog kako sa prirodnim okruženjem tako i sa ambijentom hercegovačke regije – genius loci.
Prvonagrađeni rad studentskog konkursa za NSoft IT kompaniju održanog na predmetu Projektovanje 5: Poslovni objekti, na akademskoj 2017/18 godini.
Katedra za arhitektonsko projektovanje
Arhitektonski fakultet Univerziteta u Sarajevu