U iščekivanju ovogodišnjeg, trećeg po redu festivala za arhitekturu, dizajn i umetnost oktobarh 2018 koji nam stiže za manje od mesec dana, prenosimo reportažu radionice Connections, održane 29.10. 2017. u Novom Sadu.

 
Drugo izdanje oktobarha želeli smo da zatvorimo jednodnevnom radionicom u KC Lab-u, nedavno reanimiranoj ranomodernističkoj kući u ulici Dr Hempta u Novom Sadu. Pozvali smo prijatelje iz Efemera Kolektiva koji su se usavršili u kreativnim i alternativnim metodama edukacije studenata arhitekture, a studenti su se dobrovoljno prijavljivali na radionicu, bez mnogo nagoveštaja o onome što ih čeka.

Kroz radionicu su pokušali da istraže i analiziraju prostor, individualno i timski, da bi ga na kraju (re)definisali prostornim gestom koji je nastao od ready-made predmeta nađenih uglavnom u suterenu kuće. Radionica je bila open-end karaktera, sa akcentom na procesu umesto na proizvodu. Neposredno nakon radionice, etaža suterena je renovirana i ove site-specific prostorne instalacije su ostale utisnute u prostoru samo kao memorija.

 

Predstavljamo vam radove dva tima učesnika:

The Search
Autori: Nataša Apostolović, Marko Šarac, Marko Prodanović, Staša Zeković

Prostorna instalacija nastala je pod snažnim utiskom dana provedenog na radionici Connections. Cilj ovog rada bio je da se posetiocu približe emocije koje su učesnici radionice doživeli krećući se kroz nepoznat objekat vezanih očiju, ne znajući gde se tačno nalaze i gde je ostatak grupe u odnosu na njih. Interaktivnost je primarna odlika instalacije, koja treba da izazove osećaj nesigurnosti i traži konstantnu obazrivost korisnika. Napravljena je od dve vrste elemenata – žica koje su već imale prethodno oblikovanje i drvenih pločica (vrata poštanskih sandučića sa imenima vlasnika). Spajanjem žica, njihovim pričvršćivanjem za pod i tavanicu, nastaje novi prostor u prostoru, sa sopstvenim putanjama koje korisnik mora sam da otkrije krećući se kroz instalaciju. Kretanje dodatno usmerava interesovanje prema drvenim elementima koji su raspoređeni po prostoru i pružaju informacije koje navode na dalji razvoj emocija kod korisnika.

 

Micro System
Autori: Katarina Cimbaljević, Sonja Jankov, Iva Pejčić

Instalacija je napravljena na licu mesta, isključivo od odabranih objekata nađenih u podrumu Kulturnog centra Lab: delova starog klavira, metalnih stolova, vrata, kablova, cevi… Komponovana je od osnovnih likovnih elemenata – linija, krugova, kocki – koji su raspoređeni u horizontalne, vertikalne i dijagonalne paralele, što je reminiscencija na Bauhaus, kao i odabir osnovnih boja. Na zid je okačena kopija Pikasove Glave bika (1942), koja u ovom slučaju nije bila napravljena od delova bicikla, nego od savijene cevi za vodu. Odabrana lokacija povezuje pet prostorija i blokiranjem jednih vrata instalacijom, posetioci su prinuđeni da na drugi način stignu do prostorija koje se nalaze iza. Preko tih blokiranih vrata je postavljena najlon folija, tako da se prostor iza prozire kroz nju, a on je nagovešten i brojnim vratima koja su postala deo instalacije i kojima su obloženi zidovi.

 

Za dalje najave i reportaže, pratite zvanični facebook i instagram.

Autori koncepta i mentori radionice: Miljana Zeković, Višnja Žugić i Bojan Stojković iz Efemera Kolektiva
Foto: Igor Vukičević