Projekat vinarije je eksperiment prostornih odnosa između vertikala (konstantnih) i krivih (privremenih) kao fizičkih, fenomenoloških i odvojenih konstitutivnih elemenata.
Pravila su:
- Solid postaje fragmentisan kako se krećemo prema otvorenom parku – poziv na kontakt.
- Prostor se tretira kao kolekcija granica i otvaranja, kako u horizontalnim ravnima, tako i u vertikalnim osama – ne postoji jasna razlika između programskih jedinica, dok je karakter individualnih prostora je sačuvan rostor je luksuz.
- Tretiranje proporcija zgrade u skladu sa pomenutim.
- Ono što se može desiti u umu, može se desiti i u zgradi – tretiranje programa kao stredstva isporuke iskustva kroz korektan raspored fizičkih fenomena u skladu sa funkcionalnim potrebama
- Rute posetilaca i osoblja ne smeju biti različiti ni u jednom vremenskom trenutku – konekcija javnoh i privatnog treba biti integrisana datim programom.
Naša vizija je istraživanje i ispitivanje kako funkcionalni prostor može biti tretiran kao fenomenološki, zadržavajući integritet između upotrebe i proporcije. Masivnost se izbegava fragmentacijom zidnog platna, dubina se postiže rasporedom perpendikularnih barijera, elegancija je postignuta lakim zakrivljenim panelima koji služe i kao površi koje definišu vertikale, i kao medijator koji projektuje enterijer u eksterijer.
Programska preraspodela je ograničena na jednom spratu, dok je gornja zona zamišljena kao ekstenzija ulice, javna pešačka ruta, koja spaja dve očito nepovezane zone Skoplja: sever-jug i istok-zapad.
Ovom konekcijom revitalizujemo stari deo gradskog parka, najveću zelenu površinu u gradu, koja je sada u direktnom kontaktu sa administrativnim kompleksom, stambenim naseljima i edukacionim zonama.
Studenti: Sasho Andrijevski, Ljuben Trajanoski
Studio VII 2017/2018
Mentor: prof. dr Aleksandar Radevski