Nakon poplava koje su zadesile Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Hrvatsku u maju 2014. godine, na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu održanа je studentska inicijativa Novi modeli stanovanja za ugrožene u poplavama koja je rezultovala nizom radionica i stručnih predavanja. Inicijativa je bila podržana od strane fakulteta, kojom su studenti želeli da pomognu onim što imaju, a to je znanje u domenu struke. Jedna od radionica bila je SOS stanovanje: arhitektura u vanrednim situacijama. Rezultat trodnevnog rada na radionici pokazao je izuzetne rezultate i odličnu komunikaciju i saradnju među članovima. Tako je formiran tim koji smo interno zvali SOS-ovci, a sada smo zvanično pod nazivom Tim8.
Nedugo nakon inicijative, videvši rezultate radionice, sa nama je u kontakt stupila fondacija Rekonstrukcija ženski fond, sa željom da uradimo projekat za jednu romsku porodicu. Osnovne ideje kojima smo se vodili su bile: ekonomičnost, brza i laka izgradnja i mogućnost rasklapanja cele konstrukcije u slučaju potrebe za promenom mesta boravka. Pre samog projektovanja, nekoliko puta smo išli na lokaciju, pričali sa stanovnicima naselja, kako bismo bolje razumeli njihove potrebe i način života.
Prvu kućicu smo radili za samohranu majku sa četvoro dece, a kako se bližila zima, cela intervencija je morala da bude urađena u veoma kratkom roku, zbog čega smo projekat definisali kao rekonstrukciju postojeće barake.
Postojeća konstrukcija zadržana je i ojačana, nakon čega su postavljani novi slojevi OSB ploča i izolacija. Napravljen je pod, koji u prvobitnom stanju nije postojao. Sledeću kuću odlučili smo da radimo potpuno novu, unapredivši prethodni projekat. Objekat dimenzija 4x4m na montažnim temeljima, sa jednovodnim krovom, tri prozora (od kojih je jedan ventilirajući) i malim tremom, bio je dovoljan za smeštanje druge tročlane, a po završetku radova – četvoročlane porodice. Kuća je bila izvedena besprekorno i takva je ostala narednih mesec i po dana. U junu 2015. Podmetnut je požar i kuća je potpuno izgorela. Na sreću, niko osim kuće nije stradao. Ceo proces projektovanja i istraživanje koje mu je prethodilo, uputstvo za izgradnju kuće, pa i ideja o daljem razvitku naselja, objedinjeni su u publikaciji Model privremenog stanovanja – od koncepta do realizacije na primeru romskog naselja. Ona je dostupna u elektronskoj formi na internetu na srpskom i engleskom jeziku.
Projekat je dobio nagradu 38. Salona arhitekture u kategoriji istraživanje i eksperiment, što je zaista i bio na više nivoa. Kao TIM 8, učestvujemo na Beogradskoj internacionalnoj nedelji arhitekture, radimo konkurse i nadamo se još nekim lepim nagradama za dobre projekte.
Tim8 čine: Ana Dušmanović, Jelena Kojić, Jelena Stanković, Maja Kopta, Mihailo Sladoje, Nikola Arsić, Stefan Milićević i Tijana Savić.
Tekst je objavljen u 5. broju časopisa Tristotrojka.
Tim8 učestvuje na izložbi Ponesi svoj projekat, koja se otvara 21. maja u 19h u Skandinavskom paviljonu na Senjaku, u okviru Beogradske internacionalne nedelje arhitekture 2018.
Za ostale projekte, pratite njihove zvanične stranice: tumblr, facebook i instagram