Anamorfoza (imenica) – optički efekt, sastoji se u iskrivljavanju koje pod određenim kutom čini da predmet dobije svoj istinski izgled _ Hrvatski jezični portal

Spotlight je naziv umjetničke intervencije koja je nastala tijekom ovogodišnjeg skupa europskih studenata arhitekture u Rijeci okupivši 500 studenata arhitekture iz više od 40 zemalja (RE:EASA 2018). Intervencija je zamišljena kao alat kojim se preispituje javni prostor u kontekstu grada Rijeke. Također, njome se ispituje odnos krajolika i arhitekture. Optički efekt anamorfoze predstavlja provokativan medij za dostizanje zadanog cilja. On kreira zbunjujuće i uznemirujuće promatranje perspektivnih skraćenja koje tjeraju promatrača na preispitivanje prostora te njegove percepcije istog. ‘Projektiranje’ te kreiranje anamorfoza zahtjeva specifičnu pozornost prema kontekstu. Upravo bez te pozornosti stvar nije izvediva što postaje dodatni razlog odabira ovog medija.

Participantima radionice je dan alat kojim su nanovo mogli otkriti urbani prostor, arhitekturu te bazično poimanje prostora, perspektivu te optičke iluzije. S istim provokativnim duhom, koji je nositelj ovogodišnje RE:EASA-e, željeli smo staviti fokus našega rada na neiskorištene, banalne te neotkrivene prostore. Nadamo se da će naše intervencije skrenuti pažnju promatrača prema spomenutim prostorima te da će ih taj čin natjerati na preispitivanje – sve s namjerom dobivanja novih vrijednosti unutar ‘starih’ prostora.

Unutar okvira RE:EASA-e stvorili smo novi dom u napuštenom skladištu Exportdrva dok je bar smješten unutar Hartere, stare tvornice papira koja se nalazi u srcu Rijeke. Ona predstavlja jedan relikt zlatnog industrijskog doba grada – bila je jedan od najvećih proizvođača duhanskog papira u Europi do svoga zatvaranja 2005. godine. Od tada je bila korištena nekoliko puta, uglavnom kao okvir za izvedbu glazbenih festivala te smještaj umjetnika u potrazi za skrovištem. Međuodnos prirode i arhitekture je ovdje posebno zanimljiv – locirana u kanjonu Rječine između padina prekrivenih šumom koja pomalo naseljava i samu tvornicu. Čitavo je to područje u snažnom odnosu s prirodom te je dominirano čovjekovim djelovanjem. Rijeka je korištena kao izvor energije u proizvodnom procesu. Iznad tvornice, brda su perforirana nekoliko puta kako bi se u njih smjestilo sedam infrastrukturnih tunela. Električni vodovi prate padinu. Cestovni nadvožnjak spaja dvije susjedna brda. Jedan ogranak rijeke je presušio kao posljedica gradnje brane nekoliko kilometara uzvodno.

Hartera je sakrivena iza brda na kojemu se nalazi utvrda te povezana s gradom i lukom preko rijeke. Predstavljala je naše igralište na kojem smo se igrali anamorfozama. Njima smo pokušali naglasiti otkriće ovog neiskorištenog industrijskog dijela grada.

Jednoglasno smo odlučili da će naš dvotjedni rad služiti markiranju naše prisutnosti na lokacijama na kojima smo stvarali. Takvo markiranje je način pokazivanja ostalima da smo ovdje stanovali, živjeli te koristili ove inače napuštene i necijenjene prostore. Naša intervencija želi prenijeti poruku ‘Pogledajte, od ovoga se još uvijek nešto može napraviti. Ovi prostori imaju priču, vlastitu povijest te vrijednost.’

Složili smo se oko činjenice da postoji neizmjerna vrijednost u praznim gradskim prostorima te smo prepoznali da je Hartera, stara tvornica papira, već danas bogata luka kreativnosti sa svojim mnogobrojnim freskama, grafitima, kolažima te izgrađenom skate rampom. Ovi ispražnjeni prostori koji se smatraju podcijenjenima zapravo cvijetaju kreativnošču, inspirirajući ljude iz čitavoga svijeta na stvaranje i slavlje. Naša intervencija pokušava proslaviti takvo stanje te staviti naglasak na vrijednosti koje takvi prostori nose u sebi za gradove u kojima se nalaze, posebice za grad Rijeku.

Radionica je započela dvodnevnim istraživanjem te analizom konteksta. Vrludali smo tvornicom te čitavim gradom istraživši lokalni muzej pomorstva te utvrdu koja predstavlja najvišu točku grada. Na taj smo način polagano shvaćali geografski, povijesni te kulturni kontekst tvornice unutar grada Rijeke. Dio participanata je upoznavanjem lokalnih stanovnika shvatio njihovo poimanje tvornice te njezin status u današnjem gradu.

Nakon istraživanja je uslijedilo mapiranje tvornice te biranje mjesta koji nam se čine zanimljivim za rad. Podijelili smo se u manje grupe prema točkama za koje smo osmislili ideju. Participanti su se u potpunosti uživjeli u proces osmišljavanja mogućih dizajna te su eksperimentirali različitim tehnikama kojima su projicirali svoja projektantska rješenja. Nakon nekoliko pogrešaka i uspjeha grupa je zaključila da je najučinkovitija tehnika prenošenja osmišljenih grafika u stvarni prostor ona ‘staromodna’ – navigirajući ljude promatranjem vlastitim očima! Nakon svega, nije bilo potrebe za korištenjem projektora. Bilo je dovoljno uže te vlastiti glas kojim bi se davalo upute svojim sudionicima, s jednog mjesta gledišta, s ciljem prenošenja osmišljenog dizajna na različite površine.

Danas je moguće na prostoru Hartere pronaći produkte našega rada. Linija, luk i kvadrati.

Rješenja su napravljena kako bi naglasili određene elemente u prostoru poput specifičnih elemenata krajolika, kontrasta same prostorne kompozicije ili igre same izgrađene arhitekture.

Više fotografija je moguće pronaći ovdje.

Velika hvala organizatorima skupa EASA2018. Posebno se zahvaljujemo Almi i Marinu koji su kontinuirano pratili razvitak Spotlight radionice.

Tutori: Perrine Cariou, Chloe Macary, Clothilde Josserand, Alexander Mehren
Sudionici radionice: Andrej Dojcinovski, Andrija Vujovic, Atdhe Hogoshti, Ella Prokkola, Hanne Gulowsen, Leyla Musayeba, Liubou Voutovich, Natalia Malejka, Seela Pentikäinen, Sophie Moehrle, Teuta Bajrami, Urska Malic, Viktoria Hevesi, Vincent Schmitt, Dora Dixon, Chichek Bayramly
Asistent radionice: Cazembe Henri

 

Tekst: Clothilde Josserand, Chloe Macary, Perrine Cariou
Foto:  Alexandra Kononchenko, Chloe Macary, Peter Fabijan