Plastično zagađenje okoliša i izbjeglička kriza među najznačajnijim su problemima današnjice. Na grčkom otoku Samosu ti se problemi manifestiraju još jače i intenzivnije. Ignoriranje od strane državnih ustanova i ograničeni resursi otoka prouzročili su neljudske uvjete u izbjegličkom kampu i s time ekološke probleme koji su zahvatili i ostatak otoka. Izbjeglička kriza započeta 2015. godine pretvorila se u dugotrajnu te i dalje nedovršenu priču za nove stanovnike otoka.
Ono što je nekad planirano kao privremeni smještaj pretvorilo se u trajno naselje. Kamp Samos otvoren je početkom 2016. godine, u bivšoj vojnoj bazi namijenjenoj 650 ljudi. Zbog sporog i netrpeljivog birokratskog sustava, naseljenici kampa prisiljeni su u njemu boraviti mjesecima, ako ne i godinama, dok svakim danom u njega pristižu novi ljudi – trenutačni broj stanovnika u kampu prema izvorima (1) (2) premašio je barem pet puta njegov stvarni kapacitet.
Projekt Precious Plastic Samos nastao je kao rezultat spajanja dva prethodna projekta od prošle godine – Samos Volunteers i Precious Plastic V4. S iskustvom koje su stekli na tim projektima, članovi tima došli su do ideje da se bave humanitarnim problemom na koji su naišli u Samosu uz pomoć open-source rješenja do kojih su došli na prijašnjem projektu.
Uzimajući plastično zagađenje kao polazište projekta, Precious Plastic Samos nastoji obrazovati i stvoriti svijest među ljudima koristeći potencijal plastičnog otpada kao materijala koji se može reciklirati i pretvoriti u funkcionalne i vrijedne predmete. Taj princip nazvali su Precious Plastic.
Zagađenje okoliša plastikom sveobuhvatni je problem i stoga članovi tima pokušavaju projekt omogućiti svima. Sa svojom otvorenom radionicom za cilj nemaju samo utjecaj na plastično zagađenje, već i na društvene razlike između izbjeglica i mještana otoka. Javne ustanove ignoriraju njihove potrebe zbog čega su obje skupine prepuštene same sebi, tako da se njihovim zbližavanjem nadaju stvoriti međusobno razumijevanje i time novu, tolerantniju zajednicu.
Tim Precious Plastic Samosa trenutno putuje kombijem iz Nizozemske pa sve do Samosa, usput šireći riječ o projektu držeći prezentacije i radionice i prikupljajući alate za svoj projekt. Trenutno imaju i gofundme stranicu na kojoj, ako želite, možete pripomoći financiranju njihovog projekta.
Temeljen na ideji osnaživanja pojedinaca kroz stvaranje, Precious Plastic Samos nada se da će zajedno s budućim korisnicima stvarati proizvode koji bi odgovarali njihovim potrebama i time poboljšali cjelokupno stanje otoka. Nadaju se postati prostor gdje bi različiti pojedinci mogli rješavati svoje probleme uz pomoć zajednice.