Autori: Alexandre Sequeira, José Gonçalves
Požari u Portugalu predstavljaju opasan problem ponavljajućeg karaktera.
Predstavljeni prijedlog se fokusira na arhitekturu koja pomaže spriječiti širenje požara. Vođeni istraživanjem vjerujemo da arhitektura može biti snažan katalizator rane detekcije požara te smo u tom smjeru započeli analizu postojećeg nadzornog sistema otkrivanja požara. Zaključili smo da je, unatoč velikom broju aktivnih metoda detekcije požara, pasivna metoda bila te dalje i jest, najučinkovitija metoda otkrivanja požara.
Nastavljajući se na prethodne zaključke, željeli smo aktivirati pasivnog posrednika rane detekcije požara kreiravši programiranu mrežu infrastrukture – mrežu raznovrsnih vatrogasnih tornjeva s različitim programima povezanim s njihovim kontekstom. Programiran sadržaj tih tornjeva potiče korisnike na pasivnu detekciju požara, ne iz potrebe, nego iz čiste pojavnosti unutar tornjeva.
Svaki toranj se sastoji od drvene strukture koja obuhvaća različite volumene. Oni su iznutra obloženi drvetom te izvana čeličnim limom čime se tako referenciraju ‘stari’ kontrolni tornjevi u svom promjenjivom kontekstu.
Toranj – muzej
Vatrogasni toranj koji je ujedno i muzej predstavlja prvi programirani toranj. Strukturiran je kao muzej stalnoga postava koji svjedoči o utjecaju požara na okoliš i društvo te posebice na mala sela jer je sam muzej okružen njima. Zgrada je dugačka i uska, definirajući linijsko kretanje koje može biti doživljeno iz dubine muzeja ili vice-versa. Informativni crteži predstavljeni na prozorskom staklu poklapaju se sa svojim okruženjem čime se ovaj toranj istinski ukorjenjuje u svoj okoliš.
Vodotoranj
Drugi toranj naziva ‘Vodotoranj’ smješten je u blizini Moraisa, sela koje može imati veliku dobit od požarnog rezervoara vode koji se ujedno koristi za kupanje i razonodu. Ovaj toranj u sredini svoje drvene strukture nosi servisnu prostoriju koja ima ulogu svlačionice te spremišta.
Izviđački tornjevi
Treći programirani toranj je zapravo skup tornjeva pod imenom ‘Izviđački tornjevi’. Ova tri tornja su izolirana od sela. Nalaze se u blizini rijeke Douro te nude nekoliko planinarskih aktivnosti poput penjanja i spuštanja te pružaju mogućnost kampiranja. Ideja pružanja apsolutno minimalnih uvjeta kampiranju se slaže sa svojom lokacijom te jasno ‘odabire’ svoje korisnike.
Autori projekta, Alexandre Sequeira i José Gonçalves, studenti su prve godine master studija Arhitektonskog fakulteta u Lisabonu. Projekt je nastao kao dio natječaja organiziranog od udruge Building 4Humanity, pod asistencijom profesora Huga Feriasa. Projekt je osmišjlen za općinu Bragança, smještenu na sjeveru Portugala.