Prvi Mostarski dani Orisa održani su u periodu od 20. do 22. aprila 2018. godine u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača u organizaciji Centra za arhitekturu, dijalog i umjetnost ADA Mostar.
Iako prvi put organizuju Dane Orisa, dobro uštimana ekipa uspjela je adekvatno odgovoriti na značaj događaja kako samom organizacijom tako i izborom gostiju te postaviti dobre temelje za daljnji rad.
Odabirom teme “Arhitektura kao društveno odgovorna praksa”, koja se provlačila kroz sva predavanja organizatori su jasno dali do znanja da njihovo gledanje na arhitekturu izlazi iz okvira profesije i ulazi u sve pore života i društva.
Prva promišljanja o navedenoj temi iznijeli su Joachim Granit, Muhamed Serdarević i Zoran Ćatić kroz svoje iskustvo i djelovanja na arhitektonskoj sceni.
Bogat program predavanja sa značajnim imenima regionalne i svjetske arhitektonske scene okupio je veliki broj ljudi iz prakse i izvan nje.
Prvo predavanje održao je njemački arhitekta bosansko-hercegovačkog porijekla Alen Jašarević. Arhitekta Jašarević, iako je prvi put držao predavanja na bosanskom jeziku, vrlo vješto nas je proveo kroz svoj dosadašnji arhitektonski rad koji uključuje širok spektar ahitektonskog djelovanja u kojem se akcenat stavlja na kontekst. Kroz svoje projekte, on objekat ne posmatra kao zasebnu cjelinu nego u njemu vidi atmosferu koju on stvara na lokaciji.
Han Tümertekin, turski arhitekta i dobitnik prestižne Aga Khan nagrade, osvrćući se na temu Dana Orisa kroz svoje predavanje, predstavio je i sopstveni proces stvaranja arhitektonskog djela kroz stalno postavljanje pitanja s ciljem pronalska onog ključnog na čijem se rješenju zasniva cjelokupni rad. U tom procesu veliki akcenat stavlja na skice koje posmatra kao sredstvo vizualiziranja sopstvenih misli radi lične spoznaje ideje. Ipak korištenje tehnologije posmatra kao sastavni element djelovanja iz kojeg treba uzimati korist, a ne davati mu ljudske zadatke. Nagrade za svoj rad arhitekta Tümertekin doživljava kao dodatnu odgovornost prema struci u kojoj stalno treba težiti ka boljem.
Predavanje zagrebačkog biroa Dva arhitekta, održali su osnivači Tomislav Ćurković i Zoran Zidarić hronološki prezentujući svoje djelovanje od samog početka do danas, objašnjavajući publici filozofiju rada biroa koja se bazira na inspiraciji i osjećaju. Pojam održive arhitekture oni posmatraju kroz životni vijek objekta koji se sa svojim korisnicima stalno nadograđuje. Na samom kraju predavači su poručili prisutnim da trebaju ustrajati u svojim arhitektonskim principima objašnjavajući investitorima odnosno klijentima mikro i makro uticaj njihovih zahtjeva.
Jedan od vodećih biroa svjetske arhitektonske scene, dobitnik nagrade Aga Khan i Mies van der Rohe, Snøhetta sa sjedištem u Norveškoj i uredima na 9 lokacija diljem svijeta predstavio je arhitekta Tarald Ludenvall. Njihov rad bazira se na inovativnosti i specifičnosti problematike od malih struktura do impozantnih građevina, dajući svakoj podjednak značaj. Veliku uspješnost na konkursima duguju svom aritektonskom načelu, traženja najposebnijeg elementa u svakom zadatku, bazirajući na njemu projekat. U okviru svog predavanja naglasio je značaj sagledavanja sredine u kojoj se gradi te tehnologija, materijala i vještina majstora koje ta sredina nudi.
Kao zaključak cjelokupnog predavanja možemo izdvojiti završnu riječ arhitekte Ludenvalla koji je poručio da arhitekturu ne treba raditi radi prikazivanja u medijima već radi djelovanja za dobrobit zajednice.
U sklopu programa, promovisana je monografija “Nadilaženje suprotnosti/recentni radovi Tadaa Anda” izdavača Oris d.o.o., Oris Kuća arhitekture. Još jedna zanimljiva stavka programa bio je fakultativni izlet na obiteljsko imanje na Bijači sa autorima projekta Tomislav Ćurković i Zoran Zidarić iz arhitektonskog biroa Dva arhitekta.
Bogati program kao i reakcija publike obećava svijetlu budućnost Mostarskih dana Orisa!
Kurtović Nedžla dipl.ing.arh.
Ružnić Jasmin dipl.ing.arh.