Projekat “Infinity Nature” osvojio je drugu nagradu na anketnom konkursu za izradu urbanističko-arhitektonskog idejnog rešenja balkanskog eko-centra na Zelenom vencu u Beogradu.
Koncept
Beograd, jedan od najstarijih evropskih gradova, još nije usvojio primenu održivog dizajna u oblasti arhitekture i građevinarstva. Ponuđeno rešenje nudi uvid u samoodrživu arhitekturu i njen doprinos ka lepšem, modernijem i čistijem gradu. “Sttatwerk” zgrada nalazi se u samom centru grada i predstavlja raskrsnicu između Starog i Novog Beograda. Ovaj položaj podrazumeva i veliki intenzitet saobraćaja u neposrednoj blizini, što dovodi do emisije ugljen-dioksida i povećanog zagađenja. Kao rešenje uočenih problema nudimo koncept “Infinity Nature”. Naše rešenje bazirano je na oponašanju prirode, koja živi u artificijelnim, urbanim uslovima i dovodi se u direktnu vezu sa održivim dizajnom. Ovo se prvenstveno uočava u formiranju zelenog egzoskeleta fasade, koja se iz mirnog, ortogonalnog sistema transformiše u razgranatu strukturu nosača. Kroz pokretanje fasade naglašava se prodor prirode kroz izgrađenu gradsku strukturu i njeno osvajanje urbanog prostora. Fasada se u istom maniru nastavlja do najviših spratova objekta i dalje otvara vizure korisnicima i posetiocima. Egzoskelet, u zavisnosti od izloženosti suncu, insolaciji i ruži vetrova, periodično sadrži i zelenilo koje je pogodno za uočene uslove. Uvođenjem zelenila dobijamo čistiji vazduh u gradskom jezgru i regulišemo mikroklimu objekta.
Korišćenjem softvera za optimizaciju na ključnim parametrima (insolacija, vizure, obrasci kretanja korisnika), dobijeno je više opcija sa mogućim rešenjima forme i funkcije objekta. Izabrano je jedno rešenje, koje je naknadno transformisano i oblikovano prema željenoj formi i održivim tehnologijama građenja.
Program
Izgradnja “Infinity Nature” prevazilazi razvojna očekivanja komercijalnog dizajna u pogledu javnog/privatnog angažovanja i funkcionalnog dizajna. Programski, objekat je podeljen na tri segmenta.
Prvi se odnosi na petospratni eco-hub sa ulaznim holom, izložbenim prostorom, centrom za edukaciju o novim tehnologijama, prostorom za prezentaciju, administracijom i kafeom na krovu petospratnog objekta u kome posetioci i zaposleni mogu uživati u pogledu na stari grad.
Drugi deo vezan je za turističke sadržaje koji se nalaze u glavnoj kuli objekta. Ulazni prostor projektovan je sa ciljem da se poveća komunikacija sa neposrednim okruženjem i sadrži prostore za prezentaciju, edukaciju i izlaganje. Ostali sadržaji uključuju spa i rekreativni centar sa otvorenim restoranom na krovu i aparthotel sa devet apartmana. Kvaliteti lokacije čine “Stattwerk” zgradu dobrim izborom za smeštajne jedinice i hotelske sadržaje. Apartmani su povezani sa barom i restoranom koji se nalazi na sledećoj, poslednjoj etaži. Dolazak do restorana i otvorenog vidikovca moguć je i panoramskim liftom.
Treći segment objekta sadrži poslovne prostore, projektovane da zadovolje potrebe dva različita tipa kompanija: manje kancelarije za startup kompanije i tri etaže za veće korporacije. U okviru ovih kancelarija omogućen je i pristup istraživačkim laboratorijama za zelene i održive tehnologije.
Održiva arhitektura
„Infinity Nature“ je energetski efikasan i održiv objekat. Glavni cilj je smanjiti ukupni uticaj izgrađenog okruženja na ljudsko zdravlje i prirodu. Zelena zgrada koristi obnovljive izvore, odnosno solarnu, vetro, kinetičku i geotermalnu energiju za napajanje i funkcionisanje kule.
Upotreba solarne energije ostvaruje se kroz različite tehnologije. Solarna fotonaponska energija konvertuje vidljivo zračenje sunca u električnu energiju. Tehnologija je izrađena od poluprovodničkih materijala koji apsorbuju fotone i generišu električnu energiju. Grejanje objekta takođe se vrši kroz konvertovanje sunčevog zračenja u toplotnu energiju. Na krovu zgrade nalaze se projektovana ogledala i sočiva koja sakupljaju sunčevu energiju. Kinetička energija generiše električnu putem pijezoelektričnih podova. Dok ljudi hodaju kroz koridore, vrše pritisak na pijezoelektrične materijale i generišu struju. Kinetički podovi koriste se za sakupljanje energije i pločice od ovih materijala nalaze se u središnjim koridorima objekta.Geotermalna energija koristi obnovljive izvore za potrebe grejanja i hlađenja unutrašnjih prostora, u zavisnosti od godišnjeg doba. Ponovna upotreba vode je alternativni izvor vode koja se može koristiti u svakodnevnim aktivnostima, uređajima ili procesima. Zgrada koristi sisteme za sakupljanje kišnice i reciklažu „sive vode“. Kišnica se sakuplja na krovu i preusmerava na zbirni kolektor ispod nivoa tla. Kroz zasebne vodovodne sisteme, ova voda se koristi za ispiranje toaleta i sistem za navodnjavanje kapanjem, koji održava zelenu fasadu. Siva voda je otpadna voda iz sudopera, umivaonika i tuša koja se dalje može reciklirati poput kišnice.
Kombinovani sistemi za grejanje i hlađenje (sistemi za kogeneraciju biogasa) koriste toplotni motor da istovremeno generišu toplotnu i električnu energiju. Pretvaraju otpadnu toplotu iz proizodnje električne energije u energiju koja se može koristiti za grejanje i hlađenje. Postrojenja za kogeneraciju imaju gasne turbine i električni generator od 7 500 kB.
Tim:
Ognjen Graovac, M.arh.
Darija Rašeta, M.arh.
Vanja Spasenović, M.arh.
Mihailo Simić, M. arh.
dr Jelena Milošević, dipl.inž.arh.
Grad: Beograd, Republika Srbija