Apsurd, slučajnost i kontradikcija. Naša je stvarnost sazdana od slučajnog i planiranog, neočekivanog, komičnog, tragičnog, nevjerojatnog i sasvim običnog života u svoj svojoj rutini i banalnosti. Nije li, u suštini, projektiranje za slučaj apsurda stvarnije od onog za model savršene zajednice, uzvišenoga društva? Projektira li se grad za običnoga čovjeka ili za moćnika s pečatom?

Misao prethodi svakom dobrom rješenju. Neopterećeno okvirima prostora, grada i društva, pomičući granice i propitkujući status quo, vizionarsko promišljanje ključan je alat za materijalizaciju ideja s ciljem poboljšanja kvalitete života i sveopćeg napretka. S ovom mišlju, i u pokušaju aktiviranja nedovoljno angažirane studentske populacije arhitektonske struke, organizirana je vikend radionica nezaboravna imena  – Znaš Kak’ Vele – SAJAM! – koje gotovo postaje krilatica zagrebačke redakcije Tristotrojke kroz čitav proces pripreme promocije petog broja časopisa.

U maketarnici Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu, 9. i 10.3.2018., održana je radionica koja je poslužila kao prolog diskusiji o potencijalu Zagrebačkog velesajma, kojom bi se sudionici, možda i ponajviše mi organizatori, uronili u ekstenzivnu temu Zagrebačkog velesajma – njegova višestrukog arhitektonskog, urbanističkog i društvenog značaja, kako u prošlosti, tako i u neizbježnoj budućnosti. Uz visoka obećanja kako „ovo neće bit’ tek još jedna radionica“, imali smo želju stvoriti opuštenu i poticajnu atmosferu, dinamičnu razmjenu ideja koje nisu nužno ukorijenjene u realnosti, već izlaze iz uobičajenih okvira. Ispod silnog hipotetiziranja i fantastičnih vizija budućnosti sloj je dubokog promišljanja o naslijeđu Zagrebačkog velesajma i potencijala tog prostora za redefiniranje Novog Zagreba, čitavog grada, ali i regije.

Prvi dan radionice, misaonim procesom kroz razgovor, definirali smo niz pojmova u kategorijama korisnika, scenarija korištenja i konteksta suvremenog društva. Nespojive kombinacije, od kojih su pojedine nekom logikom imale savršenog smisla, dobivene su izvlačenjem pojmova iz sudbonosne plastične čaše, čime su sudionici radionice sami sebi zadavali nemoguće zadatke. Drugi su dan studenti svoje ideje i vrlo raznolika rješenja vizualizirali modelima na zajedničkoj, rekla bih, grandioznoj maketi, i jednako impresivnim kolažima s popratnim tekstualnim opisima.

Studenti su prepoznali potencijal prostora Zagrebačkog velesajma kao novog centra grada, kao i značaj povezivanja novog i starog Zagreba. Srušili su ograde oko Velesajma, te ga popunili novim javnim, društvenim, stambenim i gospodarskim sadržajima. Prihvatili su virtualno doba u kojem virtualna trgovina zamjenjuje pravu. Pokazali su osjetljivost na ekološka pitanja i empatiju prema skupinama u nepovoljnom položaju. Kako se moglo čuti na radionici, možda bi zaista trebalo „pustiti grad da pređe preko Velesajma!“

Andrea Stanić

 

Ukoliko ste propustili izložbu rezultata radionice, održane u predvorju kongresne dvorane Vitićeve Kockice uoči zagrebačke promocije petog broja Tristotrojke, možete ih pogledati ovdje!