Kako je prva promocija petog broja Tristotrojke, održana u Sarajevu 8. februara 2018. godine, obuhvatila diskusiju na temu nasleđa zrele moderne u Sarajevu sa osvrtom na KSC Skenderija, novosadska promocija takođe je podržala razgovor na temu nasleđa zrele moderne zbog čega je i održana na novosadskoj Železničkoj stanici.
Održana 31.3.2018. godine, promocija se sastojala iz dva segmenta:

ArhiTura – Kratki obilazak Železničke stanice
Stručni vodič: Tamara Stričević, d.i.a.

Svi posetioci, prateći peto izdanje časopisa Tristotrojke žute boje koje je Tamara držala podignuto iznad glave kao zvanični vodič kroz Železničku stanicu, imali su priliku da čuju istorijat objekta sve vreme se krećući kroz njega. Osim prostora stanice koji je dostupan svima, kroz ArhiTuru obišli smo i prostorije koje nisu u upotrebi kao što su restoran i čekaonice. Kada smo se nagomilali u prostor nekadašnjeg restorana, Miodrag Đukić iz Vojvođanskog društva za železnicu nam se obratio, deleći sa nama njegova lična iskustva sa zgradom Železničke stanice koja počinju i pre njene izgradnje. ArhiTura se završila u holu ispred Kino sale, kada je svima predstavljen ARHaiku izazov, te su u iščekivanju nastavka programa promocije svi pisali haiku poeziju na žute samolepljive papiriće i potom ih lepili na zid, stvarajući izložbu na mestu susreta. U zamenu za svaki napisani haiku dobijao se jedan bedž tako da su ubrzo skoro svi imali žuti modni detalj!

ArhiLektura – Diskusija o nasleđu zrele moderne u Novom Sadu sa članovima udruženja DANS – Društvo arhitekata Novog Sada: dr Dragana Konstantinović, dr Aleksandar Bede i Maja Momirov, m.i.a.
Moderatorka: Violeta Stefanović, d.i.a.

Održana u Kino Sali Železničke stanice, prostoru koji je veoma specifičan i očuvan u svom originalnom stanju o čemu svedoči i postojanje mikrofona i ozvučenja koje potiče iz šezdesetih godina prošlog veka, ArhiLektura je imala zaista posebnu atmosferu. Počela je predstavljanjem časopisa i redakcije, pri čemu su predstavnici sve tri redakcije – Haris Bulić (Sarajevo), Bruno Lang-Kosić (Zagreb) i Igor Rajković (Novi Sad) govorili o novonastaloj saradnji i pozvali sve zainteresovane da odgovore na otvoreni poziv Tristotrojke i pošalju svoje radove.

Sama diskusija najviše se ticala različitih aktivnosti sa ciljem skretanja pažnje i zaštite nasleđa zrele moderne koje su govornici sprovodili u prethodnih nekoliko godina, kao i sličnih planova za budućnost. Od održavanja programa 20. Salona arhitekture Novi Sad 2016. godine upravo na novosadskoj Železničkoj stanici, organizovanja studio-radionice sa temom revitalizacije stanice za studente master studija arhitekture na fakultetu Tehničkih nauka tokom semestra 2016./2017. godine koja je u celosti sprovedena u samom objektu, izložbe Fokus na modernizam koja je stvorena u saradnji sa Reljom Ivanićem, sve do podnošenja dosijea o novosadskoj Železničkoj stanici udruženju Do.Ko.Mo.Mo Srbija, odnosno nacionalne sekcije „Međunarodne radne grupe za dokumentaciju i konzervaciju građevina, mesta i celina modernog pokreta u arhitekturi“, zaista možemo reći da je diskusija bila relevantna i inspirativna u pogledu toga šta sve možemo učiniti kako bismo sprečili uništavanje i zaboravljanje objekata zrele moderne u našim gradovima.

Želeli bismo da se zahvalimo učesnicima diskusije za njihovu podršku i saradnju, i nadamo se da ćemo i u budućnosti zajedno sprovoditi slične aktivnosti!
Takođe, zahvaljujemo se svima koji su prisustvovali promociji i nadamo se da ćemo se videti na sledećoj!

 

Fotografije: Igor Vukičević, Ivona Petrov, Monika Mađar
Tekst: Violeta Stefanović