Kao vannastavna aktivnost održan je drugi po redu Impuls festival, od 11. do 13. maja, u organizaciji grupe studenata osnovnih studija Scenske arhitekture, tehnike i dizajna. Vođeni ovogodišnjom temom, „Gde nam je scena?!“, organizatori su kroz platformu festivala ispitivali trenutno stanje i forme predstavljačke scene, ispitivali su granice između postojećih vidova scena ali i uspostavljaji nove prostore scena, odgovaranjem na postavljeno pitanje.

Priređenih šest programskih celina, studenti su ispunili sadržajem čiji su selektori bili oni sami. Program festivala, koji čine razgovori, filmski program, muzički program, izložbeni program, radionice i pozorišni program, održani su u Scenskoj laboratoriji „Borislav Gvojić“, Kulturnom Centru LAB i studiju K9 station.

Festival je otvoren 11. maja u Scenskoj laboratoriji „Borislav Gvojić“, razgovorom sa mladom rediteljkom iz Zenice, Selmom Spahić. Razgovor je bio termin u kom su studenti i posetioci imali priliku da otkriju kakve sve stvaove mlada rediteljka ima, kakvo je njeno mišljenje o trenutnom stanju regionalne i svetske scene i odakle sve crpi inspiraciju za svoj rad. Osim toga posetioci su imali priliku da čuju i vide nešto više o misaonom i umetničkom procesu nastanka jedne Selmine predstave, kao i o procesu selektovanja predstava za program Internacionalnog pozorišnog festivala MESS, koji ona već više od deceniju uređuje.

Nakon razgovora, usledile su projekcije studentskih filmova, različitih po godinama nastanka ali sličnim po motivu eksperimenta i odstupanja od konvencionalnog. U trajanju od 90 minuta, posetioci su imali priliku videti kratkometražne filmove selektorski i konkursno izabrane.

Drugi festivalski dan, 12. maja, odlikovan multimedijalnim programom je održan u prostoru K9 station. Ovu programsku celinu su autori koncepta, Lara Bunčić i Dve čađave (Milana Nikić i Filip Šćekić), predstavili kroz sintezu elemenata scenskog dizajna: prostor, zvuk, svetlo, kostim i pokret. Događaj je realizovan sa ciljem da predstavljene discipline scenskog dizajna, uklopljene u jedan prostorni okvir pruže posetiocima jedinstven tematski doživljaj. Skulptorski radovi Arpada Slančika, svojim volumenom su uokvirile prostor izvođenja u čijem središtu su se našlje pozornica za muzičke izvođače i pozornica za izvođače performere (Studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu: Viktorija Palfi, Rade Maričić, Anica Petrović, Isidora Vlček, Stefan Beronja, Ana Rudakijević i Nevena Nerandžić). Na ovaj način su se izvođači svojom pojavom i pokretom nadovezivali na umetnikove skulpture kao predstave osećanja na sadašnji  položaj čoveka, u izrazu nagoveštenog pokreta, anatomske forme čoveka sa naglašenim izduženim udovima degenerativnog položaja.

Postavljene skulptorske forme kroz pokret i kostim sjedinjene i oživljene, ispraćene su izvođačima elektornske muzike što je u slučaju ovog događaja, izbrisalo granice umetničkog prestavljanja, dramske forme, koncerta i zabave. Muzički porogram je bio u izvedbi Dve čađave (Milana Nikić i Filip Šćekić), NEUTRON-a i DJ dua Acoustic tree i Pura.

Program skulptorske radionice Eksperiment:duša, vođenu od strane umetnika Arpada Slančika, je trajao sva tri dana festivala u prepodnevnim časovima. Celokupni proces radionice se održao u Kulturnom Centru LAB, u kom je održana i završna izložba 13. maja, pod istim nazivom, Eksperiment:duša, reprezentujući samostalne radove polaznika radionice.

U prostoru Scenske laboratorije „Borislav Gvojić“, 13. maja se održala i pozorišna predstava iz Beograda, TƎЯƎT. Predstava je nastala samoinicijativno i kolektivnim režiranjem ekipe, studenata Fakulteta dramskih i filmskih umjetnosti univerziteta Sinergija iz Beograda, Fakulteta dramskih umetnosti i Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada. „Rađena po autorskom tekstu Jelene Jovanović govori o problemu današnjice – okretanju glave na bilo koji vid nasilja kojeg smo gotovo svakodnevno svedoci, zloupotreba moći, sistem koji štiti svoje devijantne elemente i konzervativne porodice koje se pokoravaju dominantnom sistemu vrednosti pritom apstrahujući svoje emocije su jednako aktuelni danas kao i ranije“ (reč autora, Jelene Jovanović).

Nakon predstave, u  prostoru Kulturnog centra LAB, na više prostornih nivoa, održan je pored pomenute izložbe, muzički program, besplatna sito štampa i izložba grafika umetnika MR Gnoja i gejming punkt. Uz zvukove eksperimentalnog akustičnog benda Free Delivery, zatim izvođača elektronske muzike SODIP-a i Milivojeva, posetioci su imali priliku da posete izložbu, zabave se i ponesu lepe uspomene sa studentskog festivala.

Impuls festival su podržali: Centar za dizajn, arhitekturu i tehnologiju – SCEN​, Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu​, AVL Projekt​, Kulturni Centar LAB, Studio Berar, Studentski Kulturni Cntar Novi Sad – FABRIKA ​i Štamparija Profi Print​.

Organizacioni tim festivala: Maja Ivanović, Zoja Erdeljan, Nina Papić, Lara Bunčić, Filip Šćekić, Milana Trifunjagić, Kristina Kovačević, Jelena Vasiljević, Ognjen Sučević, Luna Šalamon, Nataša Derikonja, Dunja Zarić, Tamara Brkljač, Milica Mirković, Milena Grošin, Danilo Krsmanović, Ivanino DaVillano Đukić, Nevena Kopanja, Nađa Vukorep, Aleksandra Vučković, Vanja Skenderović, Nikola Stojadinović, Danijela Matović, Sara Dedić, Milica Surutka, Jelena Ivaničević, Sonja Dragaš, Marija Varga, Predrag Veljković i Tanja Tubić.

 

Tekst: impulsfest.com
Fotografije: Lilit Andrić